www.wroclaw.pl Oficjalny portal miasta
Aktualizacja: 27.09.2020 10:11
Edukacja

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkołach w czasie pandemii – poradnik

Pierwsze tygodnie roku szkolnego w czasie pandemii koronawirusa za nami. Zagrożenie COVID-19 spowodowało jednak, że przebiegają one głównie pod znakiem dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych. O czym muszą pamiętać uczniowie na szkolnych korytarzach i podczas lekcji? Jakimi zasadami powinni kierować się, by zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem? Odpowiadamy na te pytania w krótkim poradniku.

Niestety, w ostatnim czasie, w kraju i w naszym regionie wzrasta liczba zachorowań na koronawirusa. Pojawiają się też pierwsze przypadki zakażeń w placówkach edukacyjnych. Dlatego tak ważne jest rygorystyczne przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

O czym należy pamiętać przebywając w szkole?

W związku z panującą pandemią koronawirusa w każdej wrocławskiej szkole obowiązują przepisy związane z zachowaniem bezpieczeństwa, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Wśród nich jest kilka głównych zasad, które uczniowie bezwzględnie powinni przestrzegać przebywając w placówce.

Przede wszystkim: często dezynfekuj i myj ręce, noś maseczkę w trakcie przerwy, przestrzegaj dystansu społecznego, nie podawaj ręki na powitanie, nie pożyczaj przyborów szkolnych. Jeżeli to możliwe, w trakcie przerwy wyjdź na podwórko, poinformuj nauczyciela o złym samopoczuciu, gdy źle się czujesz: masz temperaturę, kaszel – zostań w domu.

– Epidemia koronawirusa jest, była i będzie. Musimy to zaakceptować – mówi prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. – Dlatego powinniśmy przestrzegać tych podstawowych zasad, szanując się nawzajem – dodaje profesor.